Soczewki kontaktowe, szkła kontaktowe
Oferty specjalne
Większe opakowanie, większa oszczędność !!! Unikatowe oprawki Ubezpieczenie 12 m-cy Bezpłatne badanie wzroku Sprawdź czy masz JASKRĘ! Zestaw soczewkowy i 50% rabatu Oferta za 69zł 3 w cenie 1
Strona główna 

Okulary przeciwsłoneczne

 

Oś a cylinder w astygmatyźmie

Oś a cylinder w astygmatyźmie

Soczewka sfero-cylindryczna koryguje astygmatyzm.

-------------------------

W soczewce cylindrycznej ogniskiem jest linia, a nie jak w przypadku soczewki sferycznej punkt.

Linię tą należy ustawić pod odpowiednim kątem zgodnym z wadą widzenia.

 


 

Dlatego podaje się stopień ustawienia na osi kątowej np. 180 '

 

Układ wzrokowy oka odbiera obraz przez soczewkę ograniczoną źrenicą, a nastepnie przez siatkówkę i dalej trafia do mózgu za pomocą układu nerwowego oka. Nastepnie mózg zamienia sygnały nerwowe na obraz.


Jest to system który adaptuje obraz, "dobudowując" drobne niedokładności wpadjącego sygnału wizualnego. Dlatego nie zdajemy sobie sprawy z przerw w widzeniu spowodowanych np. mruganiem. Nasz mózg po prostu "niezauważa" przerwy w dopływie informacji wzrokowej, zastępując w tym momencie brak obrazu. Taki niezauważalny brak trwa ok. 25 milisekundy.


Jak wiadomo stale się poruszamy, a wraz z nami nasze okulary. Przesuwają się one też na nosie. Często niema to dla nas znaczenia, gdyż nie odczuwamy tego jako pogorszenie obazu. Obraz widziany przez okulary wydaje się stabilny, mimo że faktycznie taki nie jest. Także obszary szkła korekcyjnego nie są dokładnie tak samo idealne, ale my tego nie widzimy. Dzieje się tak, gdyż nasz układ wzrokowy adaptuje drobne odchyłki od idealnego ustawienia.


W przypadku szkieł cylindrycznych, układ wzrokowy większości z nas zaadaptuje odchyłki do 5'. Tak więc przy zapisie 180 ', faktycznie wykonana oś 178 ' lub 183 ' nie powinna być powodem do nieprawidłowego widzenia. Jednak im większa jest moc cylindra, tym mniejsza jest dopuszczalna odchyłka.

 

 

 

 

Uwaga !!!  Z punktu widzenia układu wzrokowego oś 180° oraz 0° mają takie samo ułożenie, ponieważ są linią poziomą. Stąd zapis 180° na zleceniu jest dokładnie odpowiednikiem zapisu 0° i odwrotnie  !!!


Dobrze obrazuje to linia pozioma na kątomierzu:

 


Strona używa ciasteczek (cookies)

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym Regulaminie.